Haber

Saadet Partisi Can Atalay’ın milletvekilliğinden çıkarılmasını kınadı

Saadet Partisi, “Adaletin olmadığı yerde zulüm ve zulüm vardır. Kim baskı ve zulme maruz kalırsa kalsın adaletin yanında olmak bizim inancımızdır. Öte yandan her iktidar meşruiyetini Anayasa’dan alır. Anayasayı yok sayan bir iktidar öncelikle kendi meşruiyetini yok sayar.Bilinmesi gerekir.Can Atalay ile siyasi ve sosyal hiçbir benzerliğimizin olmadığını söylemek isteriz.Ancak milli iradeyle seçilmiş bir kişinin, karara rağmen görevden alınması Anayasa Mahkemesi’nin kararı kasıtsız hukuk ihlalidir. Bu skandal karara imza atanları kınıyoruz. Adalet önünde herkes eşittir. Bu, “Eşitliği ve yasaları yok sayarsanız artık hukuk devleti niteliğini kaybedersiniz” dedi. .

Tutuklu TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’ın üyeliği, Yargıtay’ın kendisi hakkındaki kararının bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda okunmasının ardından iptal edildi. Saadet Partisi resmi X hesabından Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde:

“Adaletin olmadığı yerde zulüm ve zulüm vardır! Zulme ve zulme kim maruz kalırsa kalsın, adaletin yanında yer almak inancımızın gereğidir. Öte yandan her iktidar meşruiyetini Anayasa’dan alır. Anayasayı yok sayan iktidar, öncelikle kendi meşruiyetini yok sayar!

Can Atalay’la siyasi veya sosyal hiçbir benzerliğimizin olmadığını bilmenizi isteriz. Ancak milli iradeyle seçilmiş bir kişinin Anayasa Mahkemesi kararına rağmen görevden alınması hukuka aykırıdır. Bu skandal karara imza atanları kınıyoruz. Adalet önünde herkes eşittir. “Bu eşitliği ve yasaları görmezden gelirseniz artık hukuk devleti niteliğine sahip olamazsınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu