Haber

Macron: Ukrayna’ya koşulsuz destek vermeye kararlıyız

Macron, Fransa, Almanya ve Polonya arasındaki Üçlü Weimar Zirvesi kapsamında Paris’te bir araya geldiği Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna’daki çatışmanın zaten bu ülke için stratejik ve jeopolitik bir başarısızlık olduğunu söyleyen Macron, şöyle konuştu: “Ukrayna’nın fethedilemeyeceği açık”söz konusu.

makro, “Fransa, Almanya ve Polonya, AB üye ülkeleri ve müttefiklerimizle birlikte, bu krize direnmek için kendi savunma kapasitelerimizi güçlendirmeye ve Ukrayna’ya koşulsuz destek sağlamaya kararlıdır.”Macron, Paris’in bu konuda “üzerine düşeni yapacağını” söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı, bugün hayatını kaybeden İtalya eski Cumhurbaşkanı Silvio Berlusconi için bir gazetecinin sorusu üzerine “Harika bir figürdü”terimini kullandı.

Macron, AB Liderler Zirvesi’nin 29-30 Haziran’da, NATO zirvesinin ise 11-12 Temmuz’da gerçekleştirileceğini belirterek, bu iki tepe üzerinde ortak bir yol çizme ve net bir çizgi belirleme fırsatı yakalanacağını söyledi. ilgili ülkelerin toplu güvenliği için vizyon.

Scholz: Weimar üçgeni ülkelerimiz için çok önemli

Almanya Başbakanı Scholz bugün yaptığı açıklamada, üç liderin Fransa, Polonya ve Almanya’dan iş birliği ve güvene dayalı yakın işbirliği konusunda güçlü bir mesaj iletmek istediğini söyledi.

“Weimar üçgeni ülkelerimiz için çok önemli. Ukrayna’nın Rusya tarafından işgali, zamanımızın dış politikasının ana konusu olmaya devam ediyor”Scholz, Fransa, Almanya ve Polonya’nın kendilerini başta silah sevkiyatı olmak üzere siyasi, insani ve mali düzeyde desteklediğini sözlerine ekledi.

canik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu